Jdi na obsah Jdi na menu

Mistrovství Polska v pasení ve farmářském stylu

28. 5. 2007

Mistrovství Polska v pasení ve farmářském stylu se konalo 27. 5.  v neděli.
My jsme ale do Polska vyrazili už v pátek 25.5. večer s Barbánkem a Eny. V sobotu jsme absolvovali výstavu s Enulkou. Výstava byla v rozlehlém areálu kynologického cvičiště, ve větší části probíhala výstava a stranou byla možnost složit ZVOP = vlohy. Celý areál i organizace byly úžasné, jen to počasí ... děs, běs a hrůza. Už od rána silně pršelo a blýskalo se, takže jsme všichni promokli jako myši . Nás to ale neodradilo a ve volném čase jsme se aspoň kochali pohledem na ZVOPky. Kromě borderek jsme zahlídli i skotské kolie a jejich malé sestřičky šeltie.
Když už ve výstavním kruhu přišel ten pravý čas, nastoupily jsme s Enčou a ta byla oceněna jako nejlepší fena v rase a my mohli jet spokojeně do sucha a teplíčka, tedy do hotelu.
V neděli jsme vyrazili na tentýž cvičák, akorát, že už tam nebyly rozestavěné výstavní kruhy, ale trať pro ovečky.Celý den se nesl v podstatně lepší náladě díky krásnému slunečnému počasí.
Po oficiálním zahájení si šli všichni závodníci projít trať spolu s rozhodčím p. Koškem.
No, a šlo se závodit. Jako první nastoupila fenka velškorgi pembrok Drahuška s p.Škůrkem která stejně jako v pořadí třetí pes pembrok Darney (také veden p.Škůrkem) odstoupili a nedokončili trať, především kvůli neúplnému výcviku.Jako druzí jsme nastopili my - já a Barbucha.
Ze závodu si toho moc nepamatuju. Snad jen prvotní komplikace u počátečního košáru (na mapce hnědý kruh), kde byl problém s převzetím stáda kvůli jeho značné snaze utíkat za blízkýma ovečkama, které byly u stájí (na mapce tmavý obdélník v levém dolním rohu) . Než jsme se dostali ke druhé překážce - "přechodu po cestě",  to bylo poměrně komplikované, ale nakonec jsme se tam dokodrcali. Úkolem ovčáka při přechodu cesty, bylo udržet ovce jakoby v pravém jízdním pruhu a mimo okraje cesty. Poté jsme měli v ostrém úhlu otočit stádo na 3. překážku - na branku a z ní na další branku. To vše bez zbytečných kliček, otoček a průtahů. Ovce měly procházet v klidu, netlačit se na branku a ani na ovčáka. Od branky se šlo k trychtýři, který se postupně zužoval, takže současně mohly projít max 2-3 ovečky, takže to asi 12ti člennému stádu chvilku trvalo.Po trychtýři jsme to pomalinku obrátili na tzv. "most" neboli 6.překážku. a za ní následovalo uklidnění a rozpasení stáda na určitém prostoru. Zde nám ovečky nechtěly postát a opět se snažily utéct zpět ke stájím. Nakonec jsme je uklidnili a rozpásli a po signálu p. rozhodčího jsme přešli k cílovému košáru. Ovečy se usilovně bránily a za žádnou cenu do něj nechtěly, pokud jsem stála pouze u vchodu, tak jsem i za snížený počet bodů nakonec šla dovnitř do košáru. Barbucha je tam dotlačil. Tím skončil závod. Za odměnu si je ještě vyhnal a pak jsme šli z placu a uvolnili prostor zbývajícím závodníkům s borderkama.
Až všichni odsoutěžili, začaly se počítat výsledky. Podle některých lidí to trvalo dlouho, tak nás přemluvili, abychom s Barbánkem ukázali něco málo z tance ze psem. Barbánek měl ale asi hodinku po práci s ovečkama, tak ještě nestačil "přecvaknout" na tanec. Takže jsme předvedli opravdu jen základní prvky a šli jsme. Ostatní psovodi to pojali jako menší výzvu a tak začala přehlídka různých psích sportů jako např. frisbee...
Obecenstvo se bavilo, závodníci a pořadatelé také, závody proběhly bez problémů a komplikací a to bylo pro 1. polské mistrovství v pasení to nejdůležitější.
Ještě následovalo vyhlášení, kde se Barbánek - velškorgi kardigan - umístil jako 5. mezi většinou borderek. Čtvrté místo nám uteklo o jediný bod ;-) Na stupních vítězů stály zamozřejmě borderky a jako první se umístil český reprezentant R. Loučka se psem Robem.

1)Košár → 2) Přechod cesty→ 3) + 4) Branky → 5)Trychtýř → 6) Most →
→ 7)Rozpásání a uklidnění stáda → 8)Cílový košár

Obrazek